Polykarbonát (PC)

Plné polykarbonátové desky vzhledem připomínají desky plexiskla, avšak svými vlastnostmi se od plexiskla odlišují. Díky vysoké průsvitnosti, hladkému povrchu a praktické nerozbitnosti nacházejí tyto desky široké uplatnění v různých odvětvích, a to jak v interiérových, tak i v exteriérových aplikacích. Od síly 2 mm jsou desky opatřeny oboustrannou UV ochranou, která zaručuje materiálu své vlastnosti po dlouhá léta a to i při extrémních teplotách -100°C až +120°C.

Desky plného polykarbonátu jsou teplu odolné a jsou samostatně nehořící - těžce hořlavé, řadí se do kategorie C1. Proto polykarbonát nachází uplatnění tam, kde není možné plexisklové nebo jiné plastové desky využít.

Nerozbitnost polykarbonátu je však nejpodstatnější vlastností tohoto materiálu a proto se s ním běžné setkáváme u obráběcích strojů v podobě krycích prvků, ochranných oken do posuvných dveří. Typické jsou také aplikace proti vandalství, ochraně obsluhy při práci se strojem, policejní úderové štíty, náhrada původního konstrukčního řešení za nerozbitné atp.

Co však plným polykarbonátovým deskám ubírá, na jejich jinak skvělých vlastnostech, je jejich menší odolnost proti poškrábání. Vnitřní tvrdost materiálu je menší než u plexiskla a proto je možné spatřit vrypy a škrábance dříve než u plexisklové varianty. Existují však i varianty plných desek polykarbonátu s úpravou proti poškrábání, které podstatně eliminují vznik poškození na povrchu desek při jejich užití.

VLASTNOSTI POLYKARBONÁTOVÝCH DESEK

  • Snadná a rozmanitá zpracovatelnost
  • Extrémní odolnost proti prasknutí
  • Vysoká čirost a plná průhlednost
  • Vysoká teplotní odolnost
  • Možnost ohýbání zastudena

Na skladě standardně držíme dostatečné množství plných polykarbonátových desek a to v silách od 0,75 mm do 15 mm.